Kategorie
Lifestyle Porady

Jak dbać o nasze oczy?

Oczy są jednym z najdelikatniejszych organów naszego ciała, dlatego wymagają szczególnej uwagi. Sama od długiego czasu noszę okulary lub soczewki i wiem, że nie można tego bagatelizować. Postanowiłam podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami jak dbać o oczy i na co zwracać uwagę.

Soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne

Pierwsza bardzo ważna i chyba najważniejsza rzecz jaka nasuwa się odpowiadając na pytanie – jak dbać o oczy? to to aby nosić przypisane nam okulary lub soczewki kontaktowe. Jeżeli lekarz stwierdził, że musisz nosić je na stałe to zakładając od czasu do czasu możesz tylko pogorszyć sprawę. W przypadku noszenia soczewek kontaktowych istnieje coraz większa różnorodność na rynku. Możemy je znaleźć do codziennego, dwutygodniowego czy kwartalnego użytku. Oczywiście bardzo ważne jest codzienne czyszczenie soczewek odpowiednimi płynami, aby zachować ich higienę. Tak samo salony optyczne proponują nam szeroki wybór oprawek, dzięki czemu możemy dopasować odpowiedni model do naszego wyglądu i upodobań.

Wizyty kontrolne u okulisty

Bardzo ważne jest odwiedzanie okulisty co najmniej raz w roku. Nawet jeżeli czujesz, że wszystko jest w porządku to specjalista może wychwycić pogłębiającą się wagę lub inne symptomy, które w późniejszym czasie mogłyby okazać się o wiele poważniejsze. Kontrola naszej wizji pomoże nam zachować zdrowie.

Noś wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne chronią nas przed promieniowaniem słonecznym. Możesz je kupić nawet w sklepie spożywczym, ale nie wszystkie mają wysokiej jakości filtry. Proponowałabym lepiej kupić je u specjalistycznego optyka tak aby spełniały zalecane wymagania. Koszt jest wyższy ale kupujemy je aby chronić nasze oczy więc zdecydowanie to nie będą zmarnowane pieniądze tylko inwestycja w nasze zdrowie. Pamiętajmy, że okulary przeciwsłoneczne chronią nas przed promieniowaniem ultrafioletowym i w zależności od noszonych filtrów, mniej lub bardziej chronią nas przed słońcem.

jak dbać o oczy

Nawilżanie ważna rzecz

Jak dbać o oczy to nie tylko okulary. Spędzanie dużo czasu przed komputerem bez mrugnięcia okiem, długotrwałe korzystanie z klimatyzacji, stosowanie soczewek kontaktowych i wiele innych czynników, powodują suche oczy. W niektórych przypadkach mogą prowadzić np. do zapalenia rogówki. Ważne jest, aby od czasu do czasu przestać patrzeć na ekran oraz otworzyć i zamknąć oczy, aby uniknąć wysuszenia, utrzymywać temperaturę klimatyzatora między 21 a 26 stopni. Jeśli ta suchość utrzymuje się, użyj kilku kropli, aby nawilżyć oczy, ponieważ sztuczne łzy chłodzą i łagodzą łagodny dyskomfort oka. Ale zanim zaczniesz samoleczenie, poproś o poradę okulistę lub farmaceutę.

Chroń swoje oczy

Istnieje wiele sytuacji, w których oczy mogą być w niebezpieczeństwie. Na przykład, jeśli wykonujemy prace stolarskie, tak jak podczas renowacji mebla i polerujemy go, odłamek może odpaść i na zawsze uszkodzić nasze oczy lub jeśli użyjemy łatwopalnych materiałów.
W obu przykładowych przypadkach i wielu innych zawsze musimy nosić okulary ochronne.

Żywność z witaminą A

Istnieją pokarmy, które sprzyjają pielęgnacji oczu, takie jak te, które zawierają witaminę A. Wprowadź do diety pokarmy takie jak marchew, brokuły, kantalupa, morele i produkty mleczne, które pomogą Ci mieć dobry wzrok.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *